Роз'яснення щодо розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг
В преамбулі до Конституції України визначається незворотність європейського і євроатлантичного курсу і, фактично, напрямок розвитку України ми обрали з 2014 року. Що означає для держави такий вектор руху? Насамперед те, що низка нормативно-правових актів буде змінена, а також покрокова імплементація (переведення) норм і правил з міжнародного в національне право. Галузь житлово-комунального господарства тривалий час залишалась на дуже низькому рівні, адже законодавство застаріле з 1990-х років, а люди вважали, що крадіжка води, тепла – це нормальна практика, та і взагалі хто здогадається, та навіть якщо і здогадається, хіба існує відповідальність за ці дії?
Станом на сьогоднішній день урядом України здійснено ряд необхідних заходів щодо приведення у відповідність житлово-комунальної галузі, і цей комплекс заходів продовжується і надалі, можливо не так активно з моменту повномасштабного вторгнення, адже пріоритети зовсім змінились. Тепер все по іншому. Дуже помилково вважати, що за махінації з лічильником відсутня юридична відповідальність.
Отож, ми дуже хочемо до Європейського союзу і, здається, точно готові до вступу, та чи по-європейськи красти воду, тепло та інші блага? Зовсім ні.
Дуже хочеться, щоб люди нарешті зрозуміли, що отримання комунальних послуг – це те саме, що похід до магазину, і за них теж треба платити. Прийшовши до магазину ви не стараєтесь вкрасти продукцію в супермаркеті з торгових стелажів, а чемно чекаєте на оплату. Тут такий самий принцип.
Найгострішої реакції з боку споживачів отримала Методика розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, що затверджена Мінрегіоном України від 2018 року №315 (далі- Методика №315). Відкривши даний нормативно-правовий акт пересічна людина взагалі голову зламає, формули, розрахунковий метод, пропорційно пишуть будуть розподіляти, а розподіляють не так, а тут взагалі весь небаланс розподілили на одну із квартир у будинку. Для людей виглядає як свавілля водоканалу і не більше. Однак, все не так.
Тому, на численні звернення споживачів вкотре надаємо покрокове роз’яснення щодо того яким чином відбувається розподіл всієї спожитої води у будинку.
Існує 3 варіанти, яким чином відбувається розподіл води у будинку за Методикою №315 в залежності від того чи всі квартири оснащені лічильниками, зокрема:
1) для будинків, де всі споживачі мають індивідуальні лічильники: (найбільш оптимальний випадок, коли обсяг спожитої води за показаннями загальнобудинкового лічильника за місяць розподіляється пропорційно між усіма квартирами і відповідає фактичному споживанню (за умови коректної та вчасної передачі показань лічильників споживачами щомісяця).
2) для будинків, де встановлено загальнобудинковий лічильник води, але частина споживачів має квартирні лічильники, а у частини споживачів відсутні лічильники:- ті, хто вчасно та коректно передають показники – будуть вирахувані з загального обсягу, що підлягає розподілу. Проте, споживачі БЕЗ індивідуальних лічильників - більша частину небалансу (різниця між показаннями загальнобудинкового та всіх індивідуальних лічильників у будинку) впаде саме на їхні плечі.
3) Для будинків, в яких не встановлено загальнобудинковий лічильник води:- за аналогією з попереднім варіантом, споживачі з квартирними лічильниками, які щомісяця передають показники своїх лічильників сплачуватимуть виключно за обсяг води, що спожитий лише ними.
У нашому місті більшість будинків оснащені загальнобудинковим лічильником і значна кількість квартир оснащена індивідуальними приладами обліку. Саме тому, на практиці найчастіше виникають випадки, коли люди не погоджуються із нарахуваннями, що здійснені пропорційно до обсягу споживання.
Наступне роз’яснення КП «ВТВК» ВМР присвячує саме таким ситуаціям.
Отже, вдаючись до вимог чинного законодавства України, згідно з Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, що затверджена Мінрегіоном України від 2018 року №315 (зі змінами), для будинків, де усі приміщення оснащені розподільчими лічильниками (квартирними) холодної/гарячої води, обсяг різниці (небаланс) розподіляється між усіма споживачами пропорційно до обсягу їхнього споживання.
До прикладу, якщо будинковий лічильник накрутив 400 кубів холодної води, але показання квартирних приладів обліку в сумі набрали 380 кубометрів, за 20 кубів, а іншими словами – небаланс (різниця), доведеться платити усім квартирам. Нарахування відбуваються таким чином: небаланс розподіляється пропорційно споживанню квартирного лічильника. Тобто, якщо власник квартири використав за місяць 5 м куб води (відповідно до особистого лічильника), його частка за втрату води у будинку є пропорційно меншою, ніж власника іншої квартири, який використав 10 м куб води. І пропорційно більшою від частки власника квартири, який використав 2 м куб води. На кількість нарахованих кубів впливатимуть обсяги води, яку ви використовуєте щомісяця. Чим більше ви споживаєте води, тим більше повинні заплатити за різницю, якщо вона буде.
Звідки береться небаланс?
Зі своєї практики КП «ВТВК» ВМР виділяє деякі з найрозповсюдженіших причин виникнення небалансів:
· Несвоєчасне або некоректне подання споживачами показників квартирних лічильників;
· Втручання у роботу вузлів обліку або порушення їх роботи (магніти, самовільні врізки у будинкову мережу водопостачання);
· Метрологічна похибка між загальнобудинковим і квартирним вузлами обліку, (лічильники, яким понад 12 років можуть мати похибку і пропускати більший об’єм води, або не обліковувати її споживання);
· кількість прописаних жителів з фактичною кількістю тих, які проживають у квартирах, де немає лічильників;
· витік води у підвальному приміщенні, аварії або спожиття її на потреби будинку без обліку (необліковані витрати води на полив зелених насаджень, ремонт під’їздів тощо).
На даний період численні скарги та всі звинувачення націлені в бік КП «ВТВК» ВМР. Варто зазначити, що до виникнення небалансів ми не маємо ніякого відношення і не здійснюємо пошук втрат води і причини їх виникнення. У кожного будинку є балансоутримувачі – це ОСББ та УЖК (КП «УК»Житлокомунсервіс» ВМР та «Поліссябудмонтаж»). Балансоутримувачі повинні слідкувати за станом внутрішньобудинкових мереж, вчасно виявляти та усувати їх пошкодження, проводити роботу щодо попередження виникнення таких пошкоджень тощо. Відповідно КП «ВТВК» ВМР не несе відповідальності за внутрішньобудинкові мережі. Ми лише подаємо воду у будинок до вузла комерційного обліку (внутрішньобудинкового лічильника). Наше бачення щодо вирішення проблем, що виникають, наступне. Ми закликаємо до злагодженої роботи між КП «ВТВК» ВМР та головами ОСББ, управляючими компаніями.
Відповідно до вимог чинного законодавства України, а саме розділом Х Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг передбачено, що за рішенням співвласників будівлі/будинку застосовується інший принцип розподілу обсягів небалансу холодної води за одним із варіантів:
– пропорційно до площі ванних кімнат / санвузлів для нежитлових приміщень;
– пропорційно до кількості стояків водопостачання, що проходять через приміщення споживачів;
– пропорційно до кількості санітарно-технічного обладнання, яким у приміщенні здійснюється водорозбір холодної води від внутрішньобудинкової системи водопостачання;
– пропорційно до кількості осіб у приміщенні, яким надається послуга з централізованого водопостачання (або які здійснюють відбір холодної води із системи автономного водопостачання).
Важливо зазначити, що законодавство дозволяє інші моделі співпраці жителів будинку з КП «ВТВК» ВМР, згідно з якими голови ОСББ, управителі зможуть самостійно розподіляти небаланс (різницю) між собою. Мова йде про колективний договір ОСББ, управителями або ЖБК з підприємством. У такому випадку КП «ВТВК» ВМР лише обліковуватиме подані показники загальнобудинкового лічильника і показники квартирних лічильників, та надаватиме різницю (небаланс). Таким чином, споживачі будуть залучені до контролю за споживанням води у будинку.
Чому важливо подавати показники лічильника?
Показники насамперед повинні подаватися вчасно, вони мають відповідати дійсним, оскільки від їх точності залежить визначення небалансу між загальнобудинковим лічильником та сумарним об’ємом, спожитої води у будинку, що обліковується квартирними лічильниками.
З метою уникнення непорозумінь щодо виникнення небалансу води та суттєвого його зменшення пропонуємо головам ОСББ, управителям організувати одночасне (в один день) зняття показів всіх вузлів розподільного обліку (квартирних лічильників та загальнобудинкових приладів обліку) з подальшою передачею отриманих даних до КП «ВТВК» ВМР для опрацювання.
Що буде, якщо не подавати показники?
Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 11 Закону України «Про комерційний облік теплопостачання та водопостачання», якщо вчасно не передавати показники приладів обліку, підприємство здійснює нарахування по середніх обсягах споживання попереднього періоду. У разі відсутності інформації щодо спожитих фактичних обсягів води за засобами обліку до розрахунку береться середньомісячне споживання послуг споживача за попередні 12 місяців.
Згідно з абзацом 2 частиною 4 статтею 11 Закону України «Про комерційний облік теплопостачання та водопостачання», у разі не передачі показників працівникам підприємства понад 3 місяці розрахунок із такими споживачами проводиться як з приміщеннями у яких відсутні прилади обліку. Що це означає для звичайного споживача? Те, що приміщення у яких відсутні лічильники платять за весь небаланс, що виникає у будинку. Саме тому ми щоразу нагадуємо всім про необхідність вчасної подачі показників лічильника, навіть якщо ви на даний момент там не проживаєте.
Доводимо до відома: обов’язок передачі показників лежить виключно на споживачеві. Задля зручностей усі операції, пов’язані з їх передачею, можна здійснювати через сучасні онлайн-сервіси.
Контролери зобов’язані та мають право перевіряти показники щороку, в міру своєї навантаженості. Проте, основний обов’язок покладено все таки на споживача. Споживачам необхідно вчасно та коректно передавати показники, нести повну відповідальність за повну схоронність приладів обліку, здійснювати їх обслуговування, повірку та контролювати міжповірочний інтервал. Адже правильні показники лічильників дозволять вам сплачувати лише за фактично спожиті об’єми води. Показники потрібно передавати навіть тоді, коли ви не користуєтеся водою.
Чому закон зобов’язує споживачів платити за загальнобудинкові витрати води?
Закон України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» передбачає, що власники квартир повинні заплатити за увесь обсяг води, який надійшов до їхнього будинку. Питання в іншому: хто у яких об’ємах це робитиме? Саме тому й подаються щомісяця показники індивідуального лічильника, щоб водоканал міг здійснити відповідні нарахування. Для цього показники загальнобудинкового лічильника повинні дорівнювати сумі усіх лічильників, які встановлено у будинку. А витрати води, що використані на загальнобудинкові потреби мають окремо обліковуватись вузлом обліку, щоб в подальшому можна було розмежувати, що використано безпосередньо споживачами, а що на загальнобудинкові потреби.
Наостанок хочемо додати, що розуміємо наскільки складно кожному жити та працювати в умовах воєнного стану. Ми стараємось завжди йти вам назустріч, сприяти реструктуризації заборгованості, за наявності, допомагати за потреби. Цей надтяжкий період можливо подолати лише тоді, коли всі громадяни нашої держави перестануть створювати собі ворогів всередині, коли нарешті будуть об’єднувати та допомагати одне одному, як це було на початку повномасштабного вторгнення. Розуміння, що на даний момент складно всім, породжує співчуття, милосердя та доброту. Не потрібно шукати ворога серед ближніх, адже ворог зараз у нас один, спільний - і це російська федерація. В такий час необхідно спрямовувати максимально зусиль на допомогу тим, хто цього потребує. Не варто розпалювати ворожнечу всередині країни, яка призводить до підриву діяльності держави, підприємств, організацій, установ. Починати необхідно з себе сплата податків, загальнообов’язкових платежів та житлово-комунальних послуг– це своєрідна підтримка та можливість держави виплачувати заробітні плати, соціальні допомоги тощо. Тільки об’єднавшись та спрямувавши зусилля в спільне русло - ми на крок ближче до омріяної перемоги.