Роз’яснення щодо зон експлуатаційної відповідальності внутрішньобудинкових та зовнішніх мереж

VTVK

12/7/20231 min read

Щодо відповідальності за технічний стан та експлуатацію

Час від часу виникають непорозуміння між мешканцями багатоквартирних житлових будинків та комунальними підприємствами, які обслуговують внутрішньобудинкові та зовнішні водопровідно-каналізаційні мережі.

Такі ситуації виникають через необізнаність наших споживачів щодо меж та зон балансового розмежування мереж. Власне споживачів і не повинні хвилювати питання взаємовідносин між КП«ВТВК»ВМР та управляючою компанією або управителем, але вважаємо все ж необхідним надати роз’яснення щодо зон експлуатаційної відповідальності внутрішньобудинкових та зовнішніх, зокрема каналізаційних мереж, а також правил їх експлуатації.

КП «ВТВК»ВМР відповідає за технічний стан та експлуатацію зовнішніх водопровідних та каналізаційних мереж від точки під'єднання абонента (житлового будинку) до комунальних водопровідних та каналізаційних мереж.

Згідно діючих нормативно-правових актів:

Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Державного Комітету України по житлово-комунальному господарству № 30 від 05.07.1995;

Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених Наказом Державного Комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 - точкою розподілу є перший фланець засувки на водопровідному вводі зі сторони міської мережі.

Споживач (управляюча компанія або управитель) відповідає за технічний стан та експлуатацію водопровідних та каналізаційних мереж від точки під'єднання до комунальних водопровідних та каналізаційних мереж.

Межею внутрішньої системи каналізації визначено обріз труби випуску в першому від будівлі каналізаційному колодязі. Мережі та арматура на них, прилади, обладнання, які розміщені в межах будинку, належать до внутрішньобудинкової системи і обслуговуються управляючою компанією або управителем, які надають послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

Досить часто мешканці міста скаржаться на зношеність каналізаційних мереж, засмічення, затоплені підвали і приміщення. Аналізуючи звернення, що надходять до аварійної служби КП «ВТВК»ВМР, можемо впевнено зазначити, що основна їх кількість пов’язана з усуненням механічних засмічень, які виникають в результаті неправильної експлуатації каналізаційних мереж.

Наші громадяни чомусь не розуміють, що міська каналізаційна система – це не сміттєпровід.

Система внутрішньої каналізації будівлі призначена для відведення стічних вод від санітарно-технічних приладів і пристроїв у зовнішню каналізаційну мережу. В каналізацію категорично заборонено скидати:

засоби особистої гігієни;

ганчірки;

рушники;

м’які іграшки;

тверді побутові відходи;

будівельні матеріали.

Саме ці предмети побуту чомусь завжди «випадково» потрапляють до каналізації, внаслідок чого утворюються жорсткі механічні засмічення, які призводять до затоплень підвалів або квартир, що знаходяться на перших поверхах житлових будинків.

Періодичність таких витоків та швидкість реагування комунальних служб змушують мешканців перших поверхів самостійно втручатись в роботу системи водовідведення.

З метою уникнення підтоплень у подальшому, мешканці або припиняють водопостачання, перекриваючи засувки на водопровідних вводах, або відкривають кришки на ревізіях каналізаційних трубопроводів в підвальних приміщеннях своїх будинків, призводячи до розгерметизації системи.

Таке втручання стає причиною затоплення підвалів житлових будинків фекальними стоками і неприємного запаху в під’їздах.

Щодо зон експлуатаційної відповідальності:

Якщо засмічення або пошкодження мереж утворюється до першого від будівлі каналізаційного колодязя, то експлуатаційну відповідальність несе управляюча компанія або управителі.

Якщо засмічення або пошкодження мереж утворюється після першого від будівлі каналізаційного колодязя, то експлуатаційну відповідальність несе КП «ВТВК»ВМР.

Каналізаційні колодязі за багато років експлуатації звісно знаходяться в не найкращому стані, але за умов належної роботи зовнішньої каналізаційної системи повинні виглядати приблизно таким чином:

При засміченні системи водовідведення в найліпшому випадку колодязь знаходиться на підпорі, в найгіршому – рідина виливається на тротуар, проїжджу частину або потрапляє в підвал житлового будинку в разі розгерметизації каналізаційних мереж.

За межу балансової відповідальності між теплопостачальною організацією (КП«ВТВК» ВМР) і споживачем (житловим будинком) приймається зовнішня поверхня стіни теплової камери, розташованої в бік споживача, в якій встановлена запірна арматура на відгалуженні до споживача по ходу нагрітого теплоносія, яка належить теплопостачальній організації.

Шановні громадяни, закликаємо Вас цінувати власне житло, любити наше місто та використовувати інженерні комунікації виключно за їх призначенням.